Welsh corgi cardigan

FCI skupina I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká

originální název: Welsh Corgi Cardigan   Standard FCI č. 038

Historie

Welsh Corgi je pastevecký pes pocházející z jihozápadního Walesu (jižnější Pembrokshire a severnější Cardiganshire) s historií dlouhou až 3000 let. Pátrání po jeho původu je složité, jak lze u tak starého plemene očekávat. Hovoří se o souvislosti s příchodem starých Keltů na britské ostrovy a také o vlivu předků plemen, z nichž se vyvinula dnešní, historicky mladší plemena ovčáckých psů na severu a západě starého kontinentu. Původně Welsh Corgi hlídali dvory a usedlosti, okrajově pásli dobytek, později už byli psy honáckými. Cardiganům se pravděpodobně vyhnulo přikřížení jiných plemen, a tak zůstali původnějším plemenem než Pembroci.

Koncem 19. a začátkem 20. století se oba rázy corgi objevovaly na zemědělských výstavách a až ve 30. letech dvacátého století došlo k rozdělení na dvě samostatná plemena: na původně bezocasé Pembroky (Wesh Corgi Pembroke), kteří jsou o něco menší, jemnější a mají menší špičaté uši, a na větší Cardigany (Welsh Corgi Cardigan) s většíma a lehce zaoblenýma ušima. Díky zákazu vzájemného křížení poté došlo k poměrně výraznému rozlišení obou plemen.

Prvním Cardiganem importovaným do České republiky byla v roce 1990 tricolorní fena  Morgan Egger Mokronog, která však bohužel nikdy neměla štěňata. První vrhy Cardiganů se narodily až v letech 2000 a 2001 v chovatelské stanici Corlan Gi červeným fenám importovaným z polské CHS Lisiura.  Nyní (říjen 2017) máme v plemenné knize zapsáno celkem 391 Cardiganů (včetně importovaných psů).

Vzhled

Cardigan je nízký, má poměrně silnou kostru a hluboký hrudník. Silueta je v poměru k výšce dlouhá a je zakončena nízko nasazeným liščím ocasem. Hlava má být kultivovaná a hezky tvarovaná, typické jsou poměrně velké vzpřímené uši, které nejsou špičaté, ale na koncích lehce zakulacené. Charakteristickým znakem Cardigana je výrazné předhrudí a hrudník, který má při pohledu zepředu tvar vejce, jehož užší část míří k zemi. Přední tlapy jsou zakřivené tak, aby kopírovaly tvar hrudníku, tzn. že lokty jsou blíž u sebe než ramena.

Ideální výška Cardigana je kolem 30 cm v kohoutku a váha u fen 11 – 15 kg, u psů 14 – 17 kg. Důraz je kladen na celkovou vyváženost psa.

Přípustná zbarvení jsou: žíhaná, červená, sobolí, trikolorní se žíhanými znaky a trikolorní s červenými znaky, blue-merle s žíhanými znaky a blue-merle s červenými znaky, všechna s typickými bílými znaky nebo bez nich a s černým nosem.

Srst střední délky je hustá, protože má dvě vrstvy. Vnější vrstva srsti má mírně drsnou strukturu, povrch je relativně hladký a voděodolný. Izolující podsada je krátká, měkká a hustá. Správná srst psa chrání před sněhem, vodou, bahnem a trním a sama se čistí, takže nevyžaduje zvláštní péči.

Povaha

Cardigan je bystrý a inteligentní pes s velkou osobností, má vlohy k hlídání a pasení. Jeho povaha je vyrovnaná, přímá, veselá a bezstarostná, i když k cizím lidem může být zpočátku rezervovaný. Nikdy by neměl být plachý nebo agresivní. Je hodně fixovaný na svého pána, kterého miluje a snaží se mu zavděčit. S lidmi si vytváří velmi pevný a úzký kontakt, proto není vhodný k chovu v kotci. Je přizpůsobivý, proto bude s patřičným zaměstnáním spokojený ve městě jako společník i na vesnici u stáda ovcí nebo jako sportovec pro aktivní majitele. Dobře vychází s ostatními psy, domácími zvířaty i s dětmi. Cardigan je prostě král i šašek, pracant a sportovec i klubíčko stočené pod peřinou.

Zdraví

Cardigan je odolné a zdravé plemeno ve srovnání s jinými, přesto se u něj některé zdravotní problémy ojediněle objevují a je třeba sledovat výskyt dědičných chorob, jako je degenerativní myelopatie, dědičné oční vady a dysplazie kyčelního a loketního kloubu. V ojedinělých případech se u Cardiganů objevuje epilepsie, o něco častěji ohnutí kosti vřetenní a problémy s meziobratlovými ploténkami, velmi výjimečně spondyloza a v některých liniích sklon k chronickému selhání ledvin.

Je nutné u něj hlídat příjem potravy, jídlo totiž miluje a má sklony k tloustnutí. Důležité je štěňata v prvním roce života nepřetěžovat, omezit skákání a chození po schodech, což se doporučuje i u dospělých psů. Při krmení štěňat je třeba dát pozor na vyváženou stravu bez překrmování bílkovinami a vyrovnaný obsah minerálů, jinak by se chyby ve výživě mohly podílet na poruchách vývoje kostry.

Cardigan se v průměru dožívá asi 12- 14 let. K jeho uchovnění v současné době nejsou požadovány žádné zdravotní tesy.

Péče o Cardigana není náročná, srst stačí asi jednou týdně vyčesat, častěji v období línání. Srst je samočistící, takže pravidelné koupání není nezbytné. Také je třeba pečovat o drápy a zuby psa.

Výchova, výcvik, psí sporty

Výchova Cardigana není složitá, přesto musí být důsledná především u psů (samců), ale ne tvrdá. Cardigan má snahu zavděčit se a spolupracovat a pamlsek je pro něj velkou motivací. Velmi dobře reaguje na tón hlasu, takže je důležité správné chování u štěňat podpořit pochvalou a pamlskem. Výcvik ho při správném vedení baví, rychle se učí nové cviky a za pamlsek je rád předvede. Uplatní se ve sportovní kynologii i v obedience, dogdancingu, pro pasení se přímo narodil a vhodné jsou i nové psí sporty jako treibball, hoopers nebo nosework. Vzhledem ke krátkým nohám a dlouhému tělu jsou méně vhodné sporty agility a flyball.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

---obrázky v záhlaví---

int(1)

Aktuality