Australská kelpie

FCI skupina I. - plemena ovčácká, pastevecká a honácká    

originální název: Australian Kelpie     Standard FCI č. 293                                                                                  

Historie

Toto původní australské plemeno dle dochovaných záznamů vzniklo tak, že zakladatelka, jež dostala jméno Kelpie, se natolik lišila od svých sourozenců povahou a stylem práce, až se ji její budoucí majitel rozhodl po dlouhém naléhání na chovatele vyměnit za koně. Až natolik  si cenil její výjimečnosti. Původ kelpií je i dnes díky zahraničním databázím dohledatelný a dá se říci, že synonymem "Adama a Evy" jsou u tohoto plemene dva páry. Prvním je právě fenka Kelpie a černý pes Moss, druhým pak byl černopálený pár - fenka Jenny a pes Brutus. U většiny českých kelpií se dají tito předci, s trochou trpělivosti, v zahraničních databázích dohledat. Tito čtyři psi dali svým potomkům do vínku soubor vlastností, díky kterým se záhy stali přeborníky místních trialů (soutěží v pasení), čímž přispěli k dalšímu rozšíření a popularizaci plemene u dalších farmářů. Ti dále upevňovali typické vlastnosti kelpie, kterých si lidé dodnes velmi cení. Jsou jimi vytrvalost, inteligence, kreativita, spolehlivost, schopnost učit se odezíráním a velmi silná vazba na majitele s nezdolnou touhou se mu zavděčit. Farmář neměl čas zabývat se individuálním výcvikem každého štěňátka a bylo jen na každém z nich, aby ukázalo své vlohy pro práci. K práci si pak nechával jen ty nejlepší z nich.

Jaká tedy kelpie je?

Kelpie je od přírody vytrvalec s takřka nevyčerpatelnou energií, schopný denně naběhat desítky kilometrů při doprovodu jezdce na koni nebo při práci se stádem. Dle některých pramenů se v dostupné literatuře uvádí, že dokáže vystačit s minimem tekutin. Z výše zmíněného lze říci, že kelpie je díky své vytrvalosti vynikajícím společníkem na procházky, dogtreky, stejně tak i při jízdě na koni. Kelpie má vynikající výsledky v agility i v jiných sportech, což vychází hlavně ze zcela jedinečné dynamiky pohybu a tedy i ze stylu skoku, který vychází z přirozených dispozic plemene a ze zcela odlišného stylu práce se stádem. Typické je pro ni vyskakování na záda ovcí a přebíhání po nich při nahánění ovcí na pravidelné stříhání. Kelpie je zkrátka rozený skokan, pro kterého běžné limity neplatí.

Již relativně malé štěně dokáže udržet krok s dospělým psem a velmi rychle se učí pozorováním ostatních psů ve smečce, čímž se dané cviky naučí mnohem rychleji a následně se je snaží neustále zlepšovat. Při své inteligenci si vás také prověří, jestli se k dané odměně nedostane i jiným způsobem, čímž se rozvinula jejich kreativita, a zde je na místě důslednost majitele.

Kelpie není zuřivě štěkající hlídač, ale pes bedlivě pozorující své okolí. Rozhodně však nesmí být vůči člověku ani jinému psu nebo domácímu zvířeti přespříliš agresivní nebo jej dokonce bezdůvodně napadnout. Takové chování je totiž pro australské farmáře nepřípustné a skončilo by velmi smutně a radikálně. Přiznejme si, že každá kelpinka je trochu jiná a hodí se více či méně k jinému temperamentu majitele a k aktivitám, kterým se bude chtít s budoucím štěnětem věnovat. Pokud nenaleznete požadované vlastnosti odpovídající vašim představám u rodičů, nelze je čekat ani u jejich potomků! Kelpie je plemeno dlouhověké a jen pečlivý výběr chovatele, rodičů a následně i vašeho vysněného štěňátka spolu s důslednou, nikoliv však tvrdou výchovou, vám může zaručit budoucích bezmála 13-14 spokojených let s vaším psím parťákem, právě s tou Vaší vysněnou australskou kelpií.

 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

---obrázky v záhlaví---

int(1)

Aktuality