Australian Herding Cup 3. 7. 2019 - 5. 7. 2019 Martínkovice

 Členové našeho klubu:

IHT2 TS Monika Grymová – Across the Star of Schmikes Yard (psovod V. Otýpková) 3. místo prospěl

IHT2 TS Michal Srbek - Easy Dai Muratori – 7. místo   prospěla

IHT1 TS Alena Králová – Furtus Fueco Dai Muratori – (psovod Michal Srbek) 9. místo prospěl

IHT1 TS Milena Chalupová – Brown Baireen Kimbilio – 10. místo prospěla

   Rozhodčí : Sinikka Kumpusalmi

Něco o rozhodčí ….s pasením jsem začala, když jsem ještě měla 60 mléčných koz. Vzala jsem si od jedné rodiny problematickou border kolii a ta se stala mojí spřízněnou duší. V tom dobrém i v tom zlém. Pracovali jsme společně 18 let než mě opustila. Trénuji 350-500 psů ročně v průběhu léta. Hlavně kontinentální plemena. Mám doma dvě border kolie a občas i štěňata, ale styl pasení, které mají border kolie, není zrovna mým šálkem kávy. Proč? No.. Miluji práci bez povelů, respektuji vnitřní schopnosti a zkušenosti psů. Miluji psy, kteří pracují po mém boku jako můj stín a ne jako na slovo poslouchající robot.

Takže jsem v podstatě stále u ovcí. Až do dne, kdy jednou padnu do bahna s holínkama na nohou. Preferuji pořádání seminářů den před závody, protože mají závodníci možnost poznat chovaní stáda a také se mohou více uvolnit, když už jsou seznámeni se způsobem mého hodnocení. Nejlepší tratě jsou takové, které dokáží prověřit pasecí schopnosti psa i psovoda, nejde jen o procházení skrze překážky. A tím se dosáhne vysoké úrovně, trať je delší a náročnější. Pro mě je pasení životní cestou, zvířata jsou poklad a musí se s nimi zacházet s respektem. 

Byla jsem se na závodech podívat a byla jsem nadšená z hodnocení rozhodčí. U stolku po závodech nám povídala, že my většinou děláme pasení jako „Hobby“ a chtěli bychom „Profi“.  Říkáme spoustu povelů a vyvíjíme velký tlak na psa. Ona nepoužívá žádné povely a štěně sebou bere se staršími psy, co již pasou a štěně se učí od nich. Byl to krásný a dlouhý den v krásné přírodě.

Foto: Petra Srbková

      

« zpět

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

---obrázky v záhlaví---

Aktuality