DNA - genetický profil jedince

Odběr vzorků pro genetické testy

1)       Vyplňte žádanku vybrané laboratoře (odkazy níže).

2)       Navštivte svého veterinárního lékaře a požádejte ho o odběr vzorku a potvrzení identity jedince, veterinář do žádanky doplní čtečkou ověřené číslo čipu či tetování, svým razítkem a podpisem potvrdí správnost údajů.

3)       Odebraný vzorek a vyplněnou žádankou odešle do laboratoře obvykle veterinář nebo ho zašlete dle instrukcí na webu do vybrané laboratoře.

 

Vzorky pro testování DNA – krev nebo bukální stěr?

Vzorek periferní krve – je stabilní a s velkou pravděpodobností bude po celou dobu života psa obsahovat dostatek buněk pro testování (laboratoř Vemodia zaslané vzorky uskladňuje zdarma, ty je pak možné použít pro další testy). Laboratoř Genomia pro testování genetického profilu preferuje vzorky krve. Analýza je velice citlivá na kvalitu DNA. 

Bukální stěr (stěr z vnitřní strany tváře zvířete) – odběr je šetrný, ale vzorek je nestabilní a už za krátkou dobu nemusí obsahovat dostatek buněk pro provedení dalšího testu.

Odebrané vzorky krve nebo bukální stěry skladovat a transportovat při pokojové teplotě. Doba od odběru materiálu do doručení do laboratoře by neměla přesáhnout 3 dny.

 

Co objednat?

Od 1.1.2019 je povinné u bonitace doložit genetický profil zvířete (nebo také genetická identifikace zvířete – STR profil).  Více informací o genetickém profilu naleznete zde:

https://www.genomia.cz/cz/test/dog-dna-profile/

Partnerskými laboratořemi našeho klubu jsou Tilia Laboratories (cena genetické identifikace pro náš klub je 850 Kč, uskladnění vzorku zdarma) a Genomia (cena genetického profilu se slevou pro členy klub je 927 Kč, uskladnění vzorku je zpoplatněno)

U Genomie pozor na dodržení podmínek objednání se slevou.

https://www.genomia.cz/cz/terms_conditions/#objednani_testu

 

https://www.tilialaboratories.cz/

www.genomia.cz

www.laboklin.cz

http://cz.laboklin.info/wp-content/uploads/ua_genetik_hd_cz_th.pdf - žádanka

 

 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

---obrázky v záhlaví---

int(1)

Aktuality