Co je fluffy?

U pracovních plemen psů, mezi která patří i corgi, je kromě vyvážené stavby těla krajně důležitá také dvojitá srst odolná vlivům počasí. Je u nich vyžadována tvrdá krycí srst, která odolá sněhu i dešti, a hustá hřejivá podsada. Pokud by krycí srst byla příliš dlouhá, zamotávaly by se do ní při práci v terénu větvičky a tráva. Pokud by byla jemná a měkká, lepil by se na ni sníh a vytvářel zmrazky v podpaží a na spodní straně tlapek a v dešti by pes promokl na kost. Proto je fluffy (nadýchaná) srst, nebo dlouhá srst, jak se nazývá u německých ovčáků, u welsh corgi diskvalifikující vadou, stejně jako u NO. (u NO již platí nový standard, dlouhá srst je povolena, pozn. překl.)

Jak ale fluffy rozeznat? Pokud zůstává novorozené štěně vlhké na hlavě ještě dlouho poté, co jeho sourozenci oschli, a srst na hlavě se začíná stavět, začnu mít pochybnosti. První jasný důkaz, chmýří za ušima, se začne objevovat kolem pátého týdne věku. V dospělosti se chmýří změní v dlouhou srst za ušima, na předních nohách, na ocase a na kalhotkách. Tyto delší, měkké chlupy jsou zvlněné. U některých psů nezaznamenáte nic víc. I to však stačí k diskvalifikaci psa podle standardu FCI. Krycí srst u těchto psů bude měkká a hedvábná. U německých ovčáků se vyskytuje dlouhá krycí srst bez podsady, pro corgi to však neplatí. Fluffy jedinec může ale nemusí mít dvojitou srst. Pokud má dvojitou srst, rozhoduje délka a struktura krycí srsti o tom, že jde o fluffyho. U některých můžeme pozorovat krycí srst tak dlouhou, že se na hřbetě bude rozdělovat pěšinkou, zatímco jiní ji budou mít jen o něco delší než je ideál podle standardu. U obou však nalezneme chmýří za ušima. Pokud jste u daného jedince na pochybách, prohlédněte si srst za ušima a na zadní straně nohou a hledejte známky použití trimovacího nože nebo nůžek. Pokud jsou patrné stopy po ostříhání, je snadné psa diskvalifikovat.

Ideální délka krycí srsti by u corgiho měla být asi 3 – 6cm, v závislosti na části těla – srst na límci a kalhotkách bude vždycky o něco delší. Aby celá záležitost nebyla tak jednoduchá, je tu ještě typ srsti nazývaný v Anglii "glamour", který je třeba rozlišovat od fluffy. Krycí srst by u něj měla být jen o něco delší s výraznějším límcem, ale měla by mít správnou strukturu. Za ušima a na kalhotkách by srst NIKDY neměla být zvlněná a osrstění by nemělo být natolik bohaté, aby bránilo volnému pohybu v členitém terénu.

K poznání podstaty fluffy srsti by nám mohla pomoci také znalost historických souvislostí. Daleko v minulosti obou plemen corgi byla patrně přikřížena velšská kolie, od které zřejmě fluffy gen pochází. Jde o recesivní gen, který je těžší z chovu odstranit. Pokud si při pohledu na srst corgiho pomyslíte, že by se hodila spíš k šeltii nebo kolii, pak jde jistě o fluffyho. Typické osrstění byste poznali i u šeltie, která naprosto není v srsti, právě podle zvlněného chmýří za ušima. Stejně byste poznali i fluffyho s kratší srstí, zatímco dlouhá fluffy srst může vypadat zcela jako osrstění kolie.

Autorka textu: Anne Indergaard, CHS Annwn's, Norsko

Přeložila Mgr. Vendula Bauerová CHS Foxy Fellow

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

---obrázky v záhlaví---

int(1)

Aktuality