Oční choroby
Progresivní retinální atrofie - základní fakta
Progresivní retinální atrofie (PRA) je souhrnný název pro skupinu onemocnění zraku s podobnými klinickými příznaky, projevuje se degenerací oční sítnice. Dochází k postupnému odumírání světločivných buněk sítnice (retiny), protože nejsou dostatečně cévně zásobené. Sítnice je tvořena dvěma typy buněk fotoreceptorů - tyčinkami (rod) a čípky (cone).
V posledních několika letech se zájem chovatelů a chovatelských klubů obrací stále více na problematiku zdraví a dědičnosti zdraví psů. Vizitka zdravého jedince a chovu, nezatíženého dědičnými onemocněními, se stává prestižní záležitostí.
Veterinární lékaři, specializující se na ortopedii, ve spolupráci s chovatelskou veřejností postupně vytvořili systém kontroly a prevence plemenitby před exploatací pohybovými potížemi DKK (dysplazie kloubu kyčelního) a případně DKL (dysplazie kloubu loketního). Stejně tak je metodicky rozpracován a u řady plemen již v praxi aplikován diagnostický a zároveň ozdravný program dědičných očních vad.
PRA - Progresivní retinální atrofie
Jde o dědičné oční onemocnění, odumírání světločivných buněk sítnice, které ve věku 4 – 6 roků končí neodvratně oslepnutím postiženého psa.
Onemocnění se vyskytuje ve dvou formách. První, zvaná generalizovaná, se odborně nazývá primární retinální dystrofie typu I nebo periferní progresivní retinální atrofie, druhá, zvaná centrální, se odborně nazývá primární retinální dystrofie typu II nebo centrální retinální atrofie. Protože se oba typy progresivní retinální atrofie (PRA) dědí odlišně, jde vlastně o dvě samostatné dědičné oční choroby, které však bývají shrnovány pod jeden společný název.